Ogłoszenia duszpasterskie
Jedenasta Niedziela Zwykła
czytaj więcej
JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKŁA
14 czerwca 2026
Nasza relacja z Bogiem zaczyna się od Jego inicjatywy. O tym mówi słowo Boże dzisiejszej Liturgii. W Ewangelii widzimy Jezusa, który lituje się nad ludźmi zagubionymi i bezradnymi. Dlatego powołuje uczniów i posyła ich, aby nieśli uzdrowienie i nadzieję. To posłanie trwa także dziś i obejmuje każdego z nas. Naszą rzeczą jest jedynie zaufać Chrystusowi i przyjąć Jego łaskę.
Dziękujemy za ofiary składane na cele parafialne.
1. Zapraszam na nieszpory o godz. 14.00.
2. W środę 17 czerwca o godz. 17.00 młodzież naszej parafii otrzyma sakrament bierzmowania przez posługę Księdza Arcybiskupa Andrzeja Przybylskiego. W związku z tym, w poniedziałek 15 czerwca o godz. 19.00 będzie próba przed bierzmowaniem, a we wtorek o godz. 17.00 – spowiedź święta dla kandydatów do bierzmowania.
3. W czwartek o godz. 17.25 – adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 18.00 – Msza Święta szkolna.
4. Zapraszamy do naszego kościoła na koronkę do Miłosierdzia Bożego w piątki o godz. 14.50.
5. Franciszkański Zakon Świeckich organizuje autokarową pielgrzymkę na Jasną Górę 18 lipca br. Zapisy u P. Anny Kubeczko.
6. W przyszłą niedzielę będziemy gościli ks. Krystiana Salewskiego – tegorocznego neoprezbitera – który wygłosi słowo Boże, a po Mszach Świętych udzieli błogosławieństwa prymicyjnego. Ks. Krystian w Wielkim Poście głosił nam kazania pasyjne.
7. Również za tydzień, w niedzielę 21 czerwca, odbędzie się piknik parafialny u św. Urbana. Osoby pragnące włączyć się w organizację wydarzenia zachęcamy do wsparcia finansowego dzieła. Będziemy także wdzięczni za przekazywanie fantów na loterię. A chętnych do upieczenia ciasta prosimy o wpisanie się na listę w zakrystii. Program pikniku na plakatach.
8. Zostaliśmy poproszeni przez Księży Salezjanów o poprowadzenie 24 czerwca czuwania modlitewnego w ramach przygotowania do koronacji Jezusa i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Będzie autokar z parafii. Zapisy w zakrystii. Wyjazd 24 czerwca (środa) o godz. 17.00. Powrót ok. 21.00. W sanktuarium weźmiemy udział we Mszy Św. oraz różańcu na dziedzińcu klasztornym. Zachęcam poczty sztandarowe, kobiety w strojach ludowych, służbę liturgiczną oraz dzieci Maryi do udziału w liturgii. Koszt przejazdu – 20 zł dla starszych, dzieci – za darmo.
8. Ksiądz rektor kościoła w Jedlinie organizuje w dniach 21-28 stycznia 2027 r. pielgrzymkę na Sycylię. Cena: 5590 zł + 190 euro. Zapisy po Mszach św. w zakrystii kościoła w Jedlinie. Przy zapisie należy mieć ze sobą dowód tożsamości, którym będzie się posługiwało w trakcie pielgrzymki (dowód osobisty lub paszport). Obowiązkowa zaliczka: 2000 zł.
Dziesiąta Niedziela Zwykła
czytaj więcej
DZIESIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA
7 czerwca 2026
Bóg nieustannie wychodzi naprzeciw człowiekowi. Przypomina o tym liturgia słowa dzisiejszej niedzieli. Usłyszymy w niej o powołaniu celnika Mateusza – człowieka odrzuconego i pogardzanego. Jezus go dostrzega i zaprasza do bliskości i przemiany. To zaproszenie kieruje także do każdego z nas. Bóg nie czeka, aż staniemy się doskonali – przychodzi do nas tak jak do Mateusza i mówi: „Pójdź za Mną”.
Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na cele parafialne. „Bóg zapłać” za złożone ofiary.
1. Dziś jeszcze zapraszamy na nabożeństwo eucharystyczne o godz. 14.00.
2. Po nabożeństwie spotkanie modlitewne członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
3. W poniedziałek, wtorek i środę po Mszach Świętych nabożeństwa eucharystyczne z procesją wokół kościoła.
4. W czwartek o godz. 17.25 – adoracja Najświętszego Sakramentu, o 17.40 – procesja wokół kościoła, a o godz. 18.00 – Msza Święta szkolna.
5. W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
6. W sobotę będziemy przeżywać WIECZÓR FATIMSKI. Różaniec rozpoczniemy po Mszy Świętej wieczornej o godz. 19.00. Proszę górników o niesie figury Maryi podczas procesji.
7. Za tydzień kolekta na parafię.
8. Dnia 21 czerwca odbędzie się PIKNIK PARAFIALNY U ŚW. URBANA. Osoby pragnące włączyć się w organizację wydarzenia zachęcamy do wsparcia finansowego dzieła. Będziemy także wdzięczni za przekazywanie fantów na loterię. A chętnych do upieczenia ciasta prosimy o wpisanie się na listę w zakrystii. Wiem, że można na Was liczyć! Niech i tym razem piknik będzie naszym parafialnym świętowaniem!
9. Zostaliśmy poproszeni przez Księży Salezjanów o poprowadzenie 24 czerwca czuwania modlitewnego w ramach przygotowania do koronacji Jezusa i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Będzie autokar z parafii. Zapisy w zakrystii. Wyjazd 24 czerwca (środa) o godz. 17.00. Powrót ok. 21.00. W sanktuarium weźmiemy udział we Mszy Św. oraz różańcu na dziedzińcu klasztornym. Zachęcam poczty sztandarowe, kobiety w strojach ludowych, służbę liturgiczną oraz dzieci Maryi do udziału w liturgii. Koszt przejazdu – 20 zł dla starszych, dzieci – za darmo.
10. Dziękuję wszystkim, którzy na różne sposoby zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie procesji Bożego Ciała: ks. Henrykowi, służbie ołtarza (ministranci, kościelni, szafarze, organista), dekorującym domy na trasie procesji (i nie tylko), budowniczym ołtarzy, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej „Silenzio”, pocztom sztandarowym, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, niosącym baldachim i nagłośnienie, dzieciom komunijnym i dziewczynkom sypiącym kwiatki, druhom z OSP Wola za zabezpieczenie procesji, fotografowi.
Uroczystość Najświętszej Trójcy
czytaj więcej
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
31 maja 2026
Uroczystość Najświętszej Trójcy, którą dziś przeżywamy, nie jest jedynie prawdą do rozważania rozumem, lecz przede wszystkim zaproszeniem do wejścia w życie Boga, który jest wspólnotą miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dzisiejsza Liturgia przypomina nam, że zostaliśmy stworzeni na obraz Boga, który jest relacją i miłością.
Łączymy się duchowo z pielgrzymami zgromadzonym na piekarskim wzgórzu.
Dziś kolekta na parafię. „Bóg zapłać” za złożone ofiary.
1. Zapraszam na ostatnie nabożeństwo majowe dziś na godz. 14.00.
2. We wtorek o godz. 19.00 w domu katechetycznym spotkanie organizatorów pikniku parafialnego.
3. W czwartek przypada Uroczystość Bożego Ciała. Obchody rozpoczniemy Mszą Świętą sprawowaną o godz. 8.00 w kościele parafialnym. Po Mszy Świętej – około godz. 8.45 – wyruszymy z procesją. Kolejne ołtarze powstaną: I – przy posesji PP. Mandla (ul. Szkolna), II – przed domem PP. Opołka (ul. Pszczyńska), III – przed domem PP. Klekot (ul. Pszczyńska) i IV – przy wjeździe w uliczkę, gdzie mieszkają PP. Czerwionka i Czepczor. W tym dniu kolekta na cele parafialne. Udekorujmy swoje domy symbolami eucharystycznymi oraz flagami kościelnymi, nie tylko te na trasie procesji. Zapraszam poczty sztandarowe i dzieci komunijne (dziewczynki do sypania kwiatów, a chłopców do dzwoneczków). Odpiątku przez całą oktawę zapraszam dzieci do sypania kwiatków w czasie procesji wokół kościoła.
4. W tym tygodniu mamy I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca. W sobotę odwiedziny chorych. Zapisy w zakrystii.
5. W przyszłą niedzielę kolekta na parafię.
6. Polecam nowy numer „Gościa Niedzielnego”. Jest także kolejny numer magazynu „Gość Extra” pt. Św. Piotr i jego następcy oraz „Różaniec”.
Arcybiskup Andrzej Przybylski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek przypadający po uroczystości Bożego Ciała. Korzystających z dyspensy prosi o modlitwę o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.
Zesłanie Ducha Świętego
czytaj więcej
UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
ODPUST KU CZCI ŚW. URBANA
24 maja 2026
Tak jak Uczniowie Chrystusa, gromadzimy się w Wieczerniku, aby sprawować Najświętszą Ofiarę Ciała i Krwi Pańskiej. Dziś na sprawowaniu Eucharystii gromadzi nas uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To w Niej przez Ducha Świętego dopełnione zostaje paschalne dzieło Jezusa Chrystusa. Darem Jego jest Duch Święty, przez którego nieustannie Bóg odnawia nasze serca i oblicze ziemi.
W naszej wspólnocie przeżywamy odpust parafialny ku czci św. Urbana. Witamy pośród nas ks. Łukasza Skiby, proboszcza parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, który głosi nam słowo Boże.
1. Przypominam warunki uzyskania odpustu zupełnego w dniu odpustu parafialnego: spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego oraz nawiedzenie naszego kościoła. Zachęcam do zyskiwania odpustu zupełnego.
2. Zapraszam serdecznie na nieszpory odpustowe i nabożeństwo majowe o godz. 15.00.
3. W poniedziałek Msza Święta za zmarłych budowniczych naszego kościoła, duszpasterzy i parafian.
4. Zapraszam na nabożeństwa majowe.
5. Dzieci zapraszam do udziału we Mszy Świętej szkolnej w czwartek o godz. 18.00.
6. W przyszłą niedzielę przypada pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.
7. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odświętnego przeżycia dzisiejszego święta, osobom zaangażowanym w porządkowanie obejścia kościoła i jego i dekorowanie.
8. W nowym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o tym, że nie wolno przestać nam błagać Pana Boga o powołania kapłańskie. Jest także nowy „Mały Gość Niedzielny”.
Wniebowstąpienie Pańskie
czytaj więcej
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
17 maja 2026
Nasza ojczyzna jest w niebie – ta prawda wybrzmiewa szczególnie mocno dziś, gdy Kościół celebruje tajemnicę wniebowstąpienia Pańskiego. Jezus nie opuszcza swoich uczniów, ale wstępuje do Ojca, żeby przygotować nam miejsce i pozostać z nami w nowy, niewidzialny sposób. To nie koniec obecności, ale początek misji Kościoła, który umocniony Duchem Świętym ma głosić Ewangelię aż po krańce ziemi. Prośmy podczas tej Eucharystii, abyśmy nie poprzestali na wpatrywaniu się w niebo, ale z wiarą i odwagą podejmowali zadanie, które Pan nam powierza.
Dziś kolekta na parafię. Dziękujemy za złożone ofiary.
1. Zapraszam na nabożeństwa majowe: dziś o godz. 14.00, w poniedziałek i środę o godz. 7.30, we wtorek, czwartek i piątek po Mszy św. wieczornej, w sobotę o godz. 17.30.
2. Zapraszam do spowiedzi św. przed odpustem w czwartek i piątek o godz. 17.15.
3. W sobotę o godz. 10.00 – zbiórka ministrantów.
4. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i zarazem nasz odpust parafialny ku czci św. Urbana. Słowo Boże będzie głosił ks. Łukasz SKIBA, proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie-Batorym. Zapraszam poczty sztandarowe i dzieci komunijne w odświętnych strojach do udziału w sumie i procesji. Nieszpory będą o godz. 15.00.
5. Trasa tegorocznej procesji w Boże Ciało będzie wiodła ulicami: Szkolną (w stronę osiedla), Górniczą, ul. Pszczyńską i ponownie Szkolną (do kościoła). Ołtarze powstaną: I – przed domem pp. Mandla (ul. Szkolna), II – przed domem pp. Opołka (ul. Pszczyńska), III – przed domem pp. Klekot (ul. Pszczyńska) oraz IV – przed wjazdem do domu pp. Czerwionka (ul. Szkolna).
6. Zachęcam do nabycia i lektury „Gościa Niedzielnego”, w którym przeczytamy m.in. zupełnie niezwykłą historię muzułmanki z zamożnej somalijskiej rodziny, która uciekła do Holandii, gdzie stała się ateistką, a następnie nawróciła na chrześcijaństwo. Teraz odważnie świadczy o swojej wierze w Jezusa.
7. Piknik Parafialny „U św. Urbana” odbędzie się w niedzielę 21 czerwca br. na terenie tzw. ogrodu farskiego przy ul. Szkolnej. Szykujemy liczne atrakcje dla młodszych i starszych.Osoby pragnące włączyć się w organizację wydarzenia zachęcamy do wsparcia finansowego dzieła. Będziemy także wdzięczni za przekazywanie fantów na loterię. A chętnych do upieczenia ciasta prosimy o wpisanie się na listę w zakrystii.
Menu
- Kalendarium parafialne
- Ogłoszenia duszpasterskie
- Intencje mszalne
- Transmisja online
- Opieka nad grobami księży 2026
- Pielgrzymka do Turcji śladami św. Pawła
- Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2025
- Remont kościoła
- Zapytanie ofertowe
- Dofinansowanie ze środków rządowego projektu odbudowy zabytków
- Pielgrzymka do Grecji (z dziennika proboszcza)



