Historia Parafii św. Urbana Papieża i Męczennika w Woli.

W 1855 r. położono kamień węgielny pod kaplicę cmentarną, wokół której był założony cmentarz. Budowę jednonawowej kaplicy ukończono w 1856 r.. Kaplica została poświęcona jako kościół filialny w Miedźnej 16.09.1861 r. przez bpa Adriana Włodarskiego z Wrocławia pod wezwaniem św. Urbana I papieża i męczennika, patrona winnic, ogrodów i rolników. Parafia została wyodrębniona z parafii św. Klemensa w Miedźnej w roku 1870, bez stałego duszpasterza /dojeżdżał z Miedźnej lub Pszczyny/ Pierwszy Odpust parafialny był 25 maja 1873 r. Pierwszym Proboszczem był ks. Paweł Stanowski / 1870 – 1881/ W parafii było już 23 Proboszczów a obecnym jest ks. Henryk Aleksa / od 2010 r./ W 1861 r. Parafian było 550, w roku 1940 około 900 w latach 70-tych 1300 a obecnie ponad 1900. Jednonawowy kościół o sklepieniu krzyżowo-kolebkowym ceglasty, absyda sklepiona konchowo,dach siodłowy z sygnaturką barokową. Wieża kościelna została dobudowana w latach 1948-50 przez ks. Steuera, architektem był p.Grabowski z Bierunia.

Wnętrze kościoła parafialnego:

Trzy ołtarze – główny św. Urbana i boczne MB Różańcowej i Najświętszego Serca Jezusa.

Chrzcielnica ludowo- barokowa, obraz św. Franciszka ufundowany przez FZS w 1874 r. a malowany przez Karola Stankiewicza. Droga Krzyżowa – to gipsowe odlewy z 1962 r.

Drewniane figury: Matki Bożej, Serca Pana Jezusa, św. Józefa, św. Anny – sprowadził ks. Machulec a wykonał p. Franciszek Masorz z Rybnika.

Organy elektryczno – pneumatyczne zakupił ks. Kempa w firmie Biernackiego w 1959 r.

Za czasów ks. Prob. Kempy / 1959 – 1976/ wykonano pierwsze poważne remonty kościoła. Wszystko pomalowano farbą olejną na biało lub kremowo, wyrzucono wiele drewnianych elementów ołtarzyi wystroju /zniszczonych przez korniki/. Wystrój prezbiterium dostosowano do posoborowej liturgii z nowym soborowym ołtarzem.

Za czasów ks. Prob. Ryszki /1976 – 1994/ kolejny raz odnawiano kościół, przemalowano znów farbą olejną na brąz. Na suficie wymalowano nowe polichromie /firma Nyga z Bierunia/. Ustawiono nowe konfesjonały i nową boazerię na ściany.

Za czasów ks. Prob. Knapika 1994 – 2010/ za zgodą konserwatora zabytków w latach 1995 – 96 dobudowano 2 kaplice aby bryła kościoła otrzymała sakralny, gotycki wygląd.Po wybudowaniu nowego probostwa – od 2006 r. rozpoczął się generalny remont wnętrza kościoła. Wymieniono cała instalację elektryczną, zakupiono nowe żyrandole i kinkiety, nowe nagłośnienie, promienniki ciepła, usunięto stare farby olejne, wymalowano kościół by przywrócić dawny koloryt, odnowiono malowidła ścienne i na suficie, rekonstruowano chrzcielnicę i 3 ołtarze, ułożono nową posadzkę na kościele i w prezbiterium, wykonano sedilia i nową ambonę. Odnowiono wieżę kościoła od wewnątrz.

Od 1 sierpnia 2010 r. nowym Proboszczem został ks. Henryk Aleksa.
We wrześniu zainstalowano napęd i automatykę dzwonów w wieży kościoła. W 2011 roku Parafia obchodziła 150–lecie poświęcenia kościoła.

W 2011 r. na kościele został wymieniony witraż św. Urbana w yk. Przez Pracownię witraży z Chorzowa – ufundowany przez Górników z naszej Parafii.

Zostały także wykonane 2 witraże w kościele: św. JP II – ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Miedźnej i s. Ojca Pio – ufundowany przez Rolników i  Koło Gospodyń Wielskich w Woli.

W zakrystii wykonano 4 witraże: św. Jana Bosko, św. Tarsycjusza i 2 eucharystyczne.

15 września został konsekrowany przez Arb. Damiana Zimonia nowy ołtarz.

W 2012 r. w kościele zamontowano 6 nowych witraży: św. Faustyny, bł. Anieli Salawa, bł. Józefa Czempiela, bł. Jerzego Popiełuszko i 2 eucharystyczne.

W 2013 r. na chórze powstały 2 nowe witraże : św. Jacka i św. Floriana a także powstały nowe organy sprowadzone z Norwegi.

2013 r. zostało wykonane nowe ogrzewanie kościoła, a także zostało wykonane nowe ogrodzenie cmentarza parafialnego.

27.04.2014 r. w dzień kanonizacji Jana Pawła II w czasie nieszporów i nabożeństwa dziękczynnego została poświęcona figura św. Jana Pawła II i umieszczona w nowej kapliczce przed probostwem.

Kwietniu 2015 r. zostały poświecone 2 nowe kapliczki; św. Rity i MB Saletyńskiej za kościołem.

Wiosną 2016 r. przy wejściu do kaplicy św. Barbary powstała grota MB Loudes.

W 2017 r. postawiono kapliczkę św. Jana Niepomucena – patrona dobrej spowiedzi i chroniącego przed powodziami.

W 2019 r. przeprowadzono remont elewacji kościoła.